Facebook RSS kanál

Hlavní nabídka


Kontaktujte nás

Obec Výškovice
Výškovice 56

ulmanpavel@seznam.cz
umístění na mapě

Novinky e-mailem

Buďte informováni! Zadejte svůj e-mail a my Vás budeme informovat o novinkách, akcích a důležitých upozornění.

E-mail

Chcete podobný web?

Chtěli byste mít podobný web?

Napište nám na e-mail:
info@web-klub.cz

www.web-klub.cz

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

SDH Výškovice oslavilo 120 let založení

SDH Výškovice v srpnu 2012 oslavil 120. výročí založení sboru. Oslavy se uskutečnily poslední srpnový víkend, tj. 24. - 26. 8. 2012.

První den oslav - pátek 24. srpna.

V pátek 24. srpna kolem 13. hodiny přijeli zástupci obce Boxdorf z Německa (družba s hasiči z Boxdorfu trvá od roku 1973), aby se přidali k oslavám založení. Samotné oslavy byly zahájeny Svatou Mší ve Slatině, na kterou občany Výškovic a pozvané hosty odvezl přistavený autobus. Mši vedl farář a člen SDH Výškovice Mgr. P. Rak, ThLic. Mši se účastnili členové z Výškovic, hosté z Boxdorfu a hasiči okolních sborů: Těškovic, Tísku, Bílovce a Lubojat.

 

Po Mši Svaté proběhlo již ve Výškovicích před hasičárnou slavnostní focení členů sboru.
Po nelehkém úkolu, kdy bylo zapotřebí vyrovnat, zatřídit a vhodně umístit všechny členy, došlo konečně k vyhotovení několika snímků na upomínku příštím generacím na tyto památné dny.

 

Po zdokumentování členské základny se všichni přesunuli do místního kulturního domu, kde se přidali k čestným hostům a všichni byli v očekávání zahájení slavnostní výroční schůze. Krátce po 19. hod. schůzi zahájila hymna České republiky. Následovalo shrnutí historie sboru od svého založení až po dnešní dny starostou Břetislavem Němcem. Po svém projevu všichni zúčastněni zhlédli připravenou video projekci, kde pomocí dostupných fotografických materiálu, komentovanými pasážemi a titulkovými komentáři vytvořili členové sboru Vladimír Říman a Michal Richter výlet do minulosti jak sboru SDH Výškovice, tak i samotné obce Výškovice.

Video - záznam oslav 100., 105. a 110. výročí založení sboru

 

 

Video - historie Výškovic a SDH.

 

 

Každá slavnostní schůze při příležitosti výročí je zpestřená předáváním ocenění a poděkováním svým členům. Ani tato nebyla výjimkou.
Mezi čestnými hosty byli také zástupci Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Předali nevyšší ocenění, jaké může sbor dobrovolných hasičů získat. „Čestný prapor SH ČMS“ za obětavou práci předala náměstkyně starosty SH ČMS Ing. Markéta Stržínková a starosta OSH NJ Stanislav Kotrc

 

Samotná schůze skončila krátce před 22. hodinou a až na pár výjimek všichni členové šli nabírat potřebné síly spánkem - čekaly je ještě dlouhé dva dny práce.

 

Druhý den oslav - sobota 25. srpna.

Pro některé členy začal krátce po 6. hodině ranní, kdy začala příprava místního hřiště pro sobotní a nedělní program. Na hřišti byly postaveny stany, občerstvovací stánky a velké pódium pro účinkující.

Přistaveným autobusem krátce po 8:30 hod. vyjeli přátelé z Boxdorfu v doprovodu výškovických hasičů na exkurzi do podniku Vítkovice Heavy Machinery a.s. (závod 3) a do zpřístupněné Dolní oblasti Vítkovice, jenž byla prohlášena kulturní památkou. Dopolední výlet zakončili vydatným obědem v Motobaru u Hanky v Bravanticích.

 

Samotný sobotní program zahájili profesionální hasiči z Bílovce, kteří se přijeli představit s moderní hasičskou technikou, kterou město Bílovec disponuje.

Poté již hřiště patřilo prvnímu účinkujícímu a to Dechové hudbě Slatina, která v letošním roce oslaví své 105. výročí založení. Poslechnout líbivé písně si přišli nejen občané Výškovic, ale velký zájem byl i občanů přespolních, kteří postupně zaplňovali poslední venkovní místa - přece jenom počasí zcela přálo k této odpolední relaxaci. Hosty nesužovalo ani ostré slunce tak ani déšť.

 

Blížící se osmá večerní vystřídala na pódiu účinkující a tím také hudební žánr. Od 20. hod začal Karneval, který mluveným slovem vedl D.J. Pavel Šindlář. Jelikož podobnou akci hasiči již nepořádali skoro 10 let, pořadatelé byli značně nervózní, s jakou podporou návštěvníků se celá akce ponese.

Zlatý hřeb večera přišel kolem 22. hod., kdy bylo naplánováno vystoupení rockové skupiny Nevím z Pustějova. Před samotným nástřelem do strun a úderem do bubnů si pořadatele připravili skoro pětiminutový velkolepý ohňostroj, připravený fa. PYRO MORAVIA s.r.o., který byl ukončen velkým potleskem všech přihlížejících a zároveň byl impulsem pro odstartování skoro 3 hodinového rockového nášupu, který nám kluci předvedli.

Okolo 1. hodiny ranní opět opratě převzal D.J. a své hity servíroval do brzkých ranních hodin. Dle odhadů se celého večera zúčastnilo skoro 400 lidí, což bylo překvapením a zároveň povzbuzením pro konání dalších podobných akcí.

 

 

3. den oslav, neděle 26. srpna 2012

Den jako tradičně zahájil budíček Dechové hudby Slatina, který vyzýval k probuzení všechny členy SDH Výškovic. Zpočátku se do tónu hudby přidával občasný déšť, ovšem postupem času se opět počasí umoudřilo a budíčkem mohli být obšťastněni všichni členové.

Video - budíček Dechové hudby Slatina

 

 

Odpolední program zahájilo vítání hostů okolních sborů, kdy slavnostním průvodem dokráčeli do místa dějiště oslav. Za tónu hymny České republiky došlo k vztyčení české vlajky a tím došlo k odstartování odpolední zábavy.

 

Pořadatelé si připravili pro hosty bohatý doprovodný program. Jako první se představili hasiči ze Skřípova se svou historickou koňskou stříkačkou a dokonce předvedli tuto stříkačku z roku 1907 v akci.

Celým odpolednem zpříjemňovali svými country hity kluci ze skupiny Slatinský Schrummel.

 

Dalšími účinkujícími byla Skupina Historického Šermu a Tance Rytíři Svatého Grálu, kteří k nám zavítali opět po pěti letech a i tentokrát si svými dvěmi vystoupeními zasloužili velký potlesk všech zúčastněných.

 

Historie se divákům představila i v podobě unikátní parní stříkačky z roku 1906, se kterou se přijeli pochlubit a také ukázat v akci hasiči z Hradce nad Moravicí (podobných stříkaček se v ČR dochovalo pouze 11).

Po historii patřilo hřiště přítomnosti a to konkrétně Policii ČR, kdy oddíl psovodů z Frýdků Místků předvedli nácvik a umění svých čtyřnohých svěřenců. Tato ukázka byla dle zájmu a údivu nejen dětí, ale také všech přítomných dospělých opravdovou lahůdkou programu.

 

 

Po pár country písniček patřila pozornost jedinečnému Kejklíři ze sousední pánské Slatiny, jak se sám rád oslovuje. Půl hodinové číslo žonglérských a různých všeho praktik si nenechal ujít snad nikdo z diváků a rozloučení s Kejklířem se setkalo s bouřlivým potleskem a úsměvem na líci.

 

Ukončením programu bylo vystoupení již zmíněné historické skupiny šermu a do pozdních odpoledních hodin třetího a zároveň posledního dne oslav 120. výročí založení SDH Výškovice hráli k poslechu a tanci kluci ze Slatinského Schrummlu.


Pozvánka na oslavy

SDH Výškovice oslaví v srpnu  120. výročí založení sboru. Oslavy jsou naplánovány na poslední srpnový víkend, tj. 24. - 26.8.2012. Přípravy jsou v plném proudu a určitě se máme na co těšit. Jen tomu počasí nedokážeme zatím ještě poručit, tak snad k nám bude nakloněno.
Více informací v pozvánce.

Oslavy 120 let založení SDH Výškovice Oslavy 120 let založení SDH Výškovice

 

Při příležitostí oslav 100 let založení sboru byla vydána publikace pod názvem Minulost a současnost SDH Výškovice (1892-1992) a nyní ji máte k dispozici k nahlédnutí i vy.


Veřejná schůze 2023

 
Důležité telefony
  • 150 - Hasiči
  • 155 - Záchranná služba
  • 158 - Policie ČR
  • 556 411 450 - Městská police
  • 840 850 860 - ČEZ poruchy